Araç Devir İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Araç devir işlemleri nasıl yapılır ?

Çoğu insan araç devir gibi işlemlerinden son derece kaçmakta ve sıkıcı bulmaktadır. Peki araç devir işlemleri nasıl yapılır ?

Öncelikle baktığımız zaman hayatın içerisinde olan ve özellikle de araç sahibi olan birçok kişinin başına gelen ya da gelecek olan bir durumdur. Araç devri yapmadan önceki ilk işlem elbette aracın devir yapılacağı bir kişi bulmaktır.

Genel olarak araç satışlarında rastlanan bu duruma aile içerisinde ya da herhangi bir tanıdığa devir etme sebebi ile de rastlanabilmektedir. Günümüz koşullarında artık bu tür işlemler fazla vakit almamak ile beraber eskiye göre çok daha teknolojik ve sistematik bir şekilde işlemektedir. Araç devretme işleminin çoğunluklu kısmı ise noter huzurunda gerçekleşmekte ve süre olarak da en fazla noterde bulunulmaktadır. Araç devredecek olan şahıs ile aracı devir alacak olan şahıs aynı anda noterde bulunmak ve işlemleri beraber yapmak zorundadır.

Öncelikli olarak devir eden kişi gerekli belgeler ile noter memuruna başvurusunu yapmakta ve bu süreç zarfında aracı devir alacak kişi de aynı şekilde işlemleri takip etmekte olacaktır. Bu süreçte devir eden kişiden aracı ne kadar sattığına dair ve buna benzer bir kaç bilgi talep edilmektedir. Bu bilgilerden sonra ise gerekli imzalar ile birlikte araç yeni sahibine devir edilmiş olacaktır. Noter işlemleri dışında sigorta ile ilgili de gerekli devirler yapıldıktan sonra artık araç tamamen yeni sahibine ait olmuş bulunmaktadır.

Kategoriler: Otomobil

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Otomobil Alım, Satım İşleri Artık Çok Kolay Otomobil Alım, Satım İşleri Artık Çok Kolay

Yorumunuzu Ekleyin

Yorumu Gönder

© 2013 Yazyaz.net Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki yazı, resim ve bilgiler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Orjinal Blog Yazıları...