Bellapais Manastırı

Bellapais Manastırı


 
MÖ 12. yüzyılda Roma döneminde inşa edilmiş olan,  KKTC Girne ‘de bulunan Bellapais Manastırı tarihi bir manastırdır. Girne şehir merkezine yaklaşık 40 dakika mesafede Beşparmak dağlarının eteklerinde yeralır.
 

  • Bellapais Manastırı Tarihi:

 
Mimari olarak gotik sanatının inceliklerini taşıyan manastıra ilk yerleşenler 1187 yılında Kudüs’ten göç eden Augustinian mezhebi rahipleridir. Manastırın ilk binası 1198 ve 1205 yılları arasında yapılmıştır. Günümüzde ki yapının büyük bir kısmı ise Fransa Kralı III. Hugh tarafından 1267 ve1284 yılları arasında inşa ettirilmiştir. Avlunun etrafını çevreleyen revaklar ve yemekhane alanı ise Kral IV. Hugh zamanında 1324 ve 1359 dönemleri arasında tamamlanmıştır. Kıbrısın Türkler tarafından feth edilmesinin ardından manastır, Kıbrıs Ortodoks Kilisesi’ne verilmiştir.
 

  • Bellapais Manastırı Genel Özellikleri:

 
Manastırın günümüze kadar ulaşmış en sağlam yapısı kilisesidir. Yapının ön yüzünde dikkatleri çeken freskler 15. yüzyılın ortalarında yapılmıştır. Yemekhane kısmı gotik sanatının önemli özelliklerini içinde barındırır. Orta avlunun doğusunda yer alan ve rahiplerin kullandığı çalışma ve sohbet odaları ziyaretçilere etkili bir tarih yolculuğu sunmaktadır. Sohbet odalarının ortasında yeralan sütunun Bizans Kilise sine ait olduğu sanılmaktadır. Manastırın üst katında rahiplerin yatak odaları ve değerli eşyaların bulunduğu bir alan yeralır.
 

  • Bellapais Manastırı Günümüz

 
Girne’nin hemen hemen her yerinden görülebilen manastır turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Manastır, dönem dönem klasik müzik konserleri ve çeşitli müzik festivallerine ev sahipliği yapmaktadır.
 

  • Bellapais Manastırı Video:

  • Bellapais Manastırı Fotoğraf Galerisi:


Kaynakça: http://tr.wikipedia.org/wiki/Bellapais_Manast%C4%B1r%C4%B1

Kategoriler: Gezi - Seyahat

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Kıbrısta Gezilecek Yerler Kıbrısta Gezilecek Yerler
Barış ve Özgürlük Anıtı Barış ve Özgürlük Anıtı
Saint Hilarion Kalesi Saint Hilarion Kalesi

2 Yorum "Bellapais Manastırı"

  1. Ada Basını dedi ki:

    Bellapais Manastırı’nın gişesinden para çalındı – Ada Basını

Yorumunuzu Ekleyin

Yorumu Gönder

© 2013 Yazyaz.net Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki yazı, resim ve bilgiler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Orjinal Blog Yazıları...