Doğum İzni ve Doğum Parası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çalışan Anne Adayı ve Hakları

Çalışan Anne adaylarının doğum izni ve doğum parası hakkında bilmesi gereken sosyal güvence hakları.

Çoğu ailenin en mutlu olduğu anlardan birisi de hiç kuşkusuz aileye yeni bir bireyin getirildiği hamilelik dönemidir. Birçok ailenin bu durumda fazlası ile mutlu olduğu ve bu açıdan günlerinin de güzel geçtiği bilinen olaylardan birisidir. Elbette çalışan bir kadının hamilelik süreci ise normal bir kadına göre çok daha zor olmaktadır. Durum böyle olunca da çalışan kadınların bu süreçte rahat edebilmeleri amacı ile bir takım düzenlemeler mevcuttur. Doğum izni ve doğum parası da bu yönde düzenlenmiş konulardan birisidir.

Doğum yapan bir kadının doğuma yakın ve doğumdan hemen sonra bir süre dinlenmeye ihtiyacı olmaktadır. Elbette çalıştığı firma tarafından bu durum anlayış ile karşılanmak zorunda olduğu gibi bu, yasal bir zorunluluk olarak da dikkat çekmektedir. Baktığımız zaman doğum izninin dışında bu süreç içerisinde yaşanacak maddi kayıp da yine kadına verilmektedir. Bu şekilde doğumu yapan kişi ve ailenin hiç bir şekilde zarara uğramaması yönünde girişimler oluşmuş bulunmaktadır.

Doğum yapan bir kadın doğumdan önceki ve sonraki sekiz hafta boyunca iş görmez olarak değerlendirmekte ve bu süreyi tatil şeklinde geçirmektedir. Elbette özel bir durum olduğunda dolayı parası da aynı şekilde ödenmektedir. Asgari ücret ile çalışan bir bayan doğum sonrası 2.435 – lira gibi bir miktar almaktadır. Bu ücret 30 Haziran 2013 tarihine kadar geçerli olmaktadır. Oluşabilecek artışlarda elbette ücrette değişiklikler olacaktır.

Kategoriler: Kadınca

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler:

İnternetten Online Canlı Mobese Kameraları İzleme Sitesi İnternetten Online Canlı Mobese Kameraları İzleme Sitesi
Dizimag Neden Açılmıyor ? Dizi-Mag Kapatıldı mı ? Dizimag Neden Açılmıyor ? Dizi-Mag Kapatıldı mı ?
Uygun Fiyata Deri Mont Tamiri ve Boyama Hizmeti: Derisitesi.com Uygun Fiyata Deri Mont Tamiri ve Boyama Hizmeti: Derisitesi.com
Android Telefonlarda İnternet Gezinme Geçmişi Nasıl Temizlenir Android Telefonlarda İnternet Gezinme Geçmişi Nasıl Temizlenir

One Response Yorum "Doğum İzni ve Doğum Parası Hakkında Bilinmesi Gerekenler"

  1. Zaman Gazetesi dedi ki:

    Babalara 10 gün doğum izni geliyor | Medimagazin Sağlık Haber Portalı

Yorumunuzu Ekleyin

Yorumu Gönder

© 2013 Yazyaz.net Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki yazı, resim ve bilgiler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Orjinal Blog Yazıları...