Fast Food Nedir? ve Zararları Nelerdir?

Fast Food Hamburger Patates Kızartması

Fast food nedir? İnsanlara fast food ürünlerini neden sever? Fast food neden lezzetlidir? Çıtır tavukta kullanılan ana malzeme ve Fast food hangi yollarla çocukları etkiliyor? sorularına değiniyoruz. 

Her ne kadar bu tür yiyecekler fast food olarak isimlendirilse de nihayetinde abur cubur olarak nitelendirilir. Fast food yiyecekler nelerdir? Paket servisi olan veya ayaküstü satılan zincir lokantaların çoğundan alınabilen; burgerler, pizzalar, kızartmalar, turtalar bu yiyecek türü içine girer. Ayrıca cipsler, şekerlemeler ve gazlı içeceklerde fast food olarak tanımlanabilir. Süpermarketlerden alınan donmuş pizzalar ve işlenmiş ürünlerde bu kapsama girer.

İnsanlara fast food ürünlerini neden sever? Bu tür ürünler her an yenmeye hazırdır. Pişirilip servis edilmesi fazla vakit gerektirmez. Neredeyse her yerde bulunabilirler. Üstelik fiyatları da ucuzdur. Ancak hepsinden önemlisi insanlar (özellikle çocuklar) onların lezzetli olduğunu düşünür. Fast food neden lezzetlidir? Aslında bunun cevabı basittir: Bu tür ürünler insanların sevdiği üç temel beyaza dayanır. Şeker, tuz, yağ. Yağın, çoğu insanın sevdiği yoğun ve yumuşak bir yapısı vardır. Yağ sadece yiyeceklerin görünen yüzünde değil, yiyeceklerin içinde de mevcuttur. Pişmekte olan yağın kokusu pek çok kişiye güzel gelir. İnsan bu kokuyu severse, beyninde kendini iyi hissettiren bölge uyarılır. Üzerine kızartılmakta olan bir patates kokusu ile tetiklenen kişi doğruca hamburgercinin yolunu tutar.

Fast foodun diğer bir ürünü çıtır tavuklardır. Çıtır tavuğun öyküsü maalesef adı kadar çıtır değildir.Çıtır tavukta kullanılan ana malzeme tavuğun derisidir.Her ne kadar üreticiler bunun et parçalarını tutturmak için gerekli olduğunu savunsalar da,gıda testlerinde en fazla kullanılanın deri olduğunun görülmesi bunun pek geçerli olmadığını göstermiştir. Çıtır tavukta derinin bu denli yoğun kullanılmasının nedeni:Çok ucuz olmasıdır.İşte size sağlıksız çıtır tavuğu hazırlamanın yolu:Önce tavuk parçaları(artık hangi parçaların kullanıldığını bilemiyoruz) suyla büyük bir mikserde karıştırılarak macun kıvamına getirilir.Biraz buğday ve galeta nişastası eklenerek karışımın miktarı artırılır.İçine bol miktarda tat verici kimyasal madde konulur.Malzemenin birbirine yapışması için sodyum fosfat eklenir.Kuru olmasını engellemek için bol miktarda yağ konur.Sağlıksız çıtır tavuk parçalarına istenilen şekil verilir.Sağlıksız çıtır tavuk servise hazır.

Peki, fast food hangi yollarla çocukları etkiliyor? Bunun ilk sebebi lezzetli olması. Diğer bir sebep ise pazarlama. Genelde Fast food ürünlerinde çocuk menülerinin yanında verilen oyuncaklar önemli bir etken. Ünlü kişilerin (sporcu, sanatçı vb)bu tür yiyecek ve içeceklerin reklamlarında oynamaları. Bir alana bir bedava uygulaması. Böyle bir ticarete kim karşı koyabilir ki? Çizgi film karakterlerinin bu türü abur cubur ambalajlarında bulunması. Elbette İnternet. Buradaki çocuk sitelerinde bu ürünler hakkında yapılan reklamlar.

Kategoriler: Sağlık

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler:

İnternetten Online Canlı Mobese Kameraları İzleme Sitesi İnternetten Online Canlı Mobese Kameraları İzleme Sitesi
Dizimag Neden Açılmıyor ? Dizi-Mag Kapatıldı mı ? Dizimag Neden Açılmıyor ? Dizi-Mag Kapatıldı mı ?
Uygun Fiyata Deri Mont Tamiri ve Boyama Hizmeti: Derisitesi.com Uygun Fiyata Deri Mont Tamiri ve Boyama Hizmeti: Derisitesi.com
Android Telefonlarda İnternet Gezinme Geçmişi Nasıl Temizlenir Android Telefonlarda İnternet Gezinme Geçmişi Nasıl Temizlenir

2 Yorum "Fast Food Nedir? ve Zararları Nelerdir?"

  1. ebru dedi ki:

    abur cubur insan saglıgının içine SIÇIYOR

  2. ebru dedi ki:

    bence en iyisi yememek

Yorumunuzu Ekleyin

Yorumu Gönder

© 2013 Yazyaz.net Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki yazı, resim ve bilgiler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Orjinal Blog Yazıları...