Kıbrıs Arabahmet Mahallesi

Kıbrıs Arabahmet Mahallesi

Sitemizin gezi ve seyahat kategorisi altında gezilecek görülecek yerleri tanıtmaya devam ediyoruz. Kıbrısta Gezilecek Görülecek Yerler konu başlığımız altına Arabahmet Mahallesi tanıtımını, tarihi bilgilerini ve şuanki durumu hakkında bilgi vermek için bu yazımızı yazmaya karar verdik buyurun Kıbrıs Arabahmet Mahallesi tanıtımı;

 
Ünlü Arabahmet Mahallesi’nin bütünüyle bakımı, onarımı ve özgün bir Lefkoşa semti olarak, bundan sonra da ”sakinleriyle birlikte” kuşaktan kuşağa yaşatılması. Tarihi mahalle kentin Rum kesimi sınırında bulunuyor. Adını ise Osmanlı’nın Lefkoşa’yı almasında görev üstlendikten sonra, 1580’lerde Kıbrıs Valisi olan Arap Ahmet Paşa ‘dan alıyor. Osmanlı döneminde Lefkoşa’nın en gözde Türk semtlerinden biri olan Arabahmet Mahallesi, 1980’lerden sonraki planlama çalışmalarında ”özel proje alanı” olarak ilan edilmiş. Projenin amacı ise geçmişte bölgeyle ilişkileri ve anıları olan ailelerin geri gelmesi ve semtin yeniden eski yaşamına kavuşturulması.
 
Nitekim ilk restorasyon uygulamaları için seçilen Derviş Paşa Sokağı’nda iki bina, sanatçı kuruluşlarına verilmiş. Bölgenin ilgi görmesi, halkla buluşması ve kültürel merkez olabilmesi için ”Arabahmet Festivali” düzenlenmiş. Kıbrıs Türk Mimarlar Odası da aynı semtte iki katlı özgün bir sivil mimarlık örneğini hizmet binası işleviyle onararak bu önemli çabalarda ”ev sahibi” olmaya hazırlanıyor.
 
Arabahmet Mahallesi

Şimdilerde çoğu tarihi özelliklerini yitirmiş olan Arabahmet Mahallesi, surlar içi Lefkoşa’nın güney batısında ve Sarayönü Meydanı ile Baf Kapısı arasında yer almaktadır. Mahalle Osmanlı döneminde ‘Baf Sokağı’, İngiliz Sömürge döneminde ‘Viktorya Sokağı’ ve şimdilerdeyse’ Şehit Salahi Şevket Sokağı’ adlarıyla bilinmektedir. Mahallenin Lusignan dönemine kadar uzanan köklü bir tarihi geçmişi vardır. 1963 yılından sonra sınır bölgesinde kaldığından evleri harap olan mahallenin tarihi özellik taşıyan büyük bir bölümü, batıda Zahra Sokağı ile Tanzimat Sokağında, doğuda Viktorya (Şehit Salahi Şevket) Sokağı boyunca ve bu üç ana sokağa açılan daracık sokaklarda yer almaktadır.
 
Bu mahalle, Lefkoşa’nın diğer mahalleleri gibi, labirenti andıran dar sokakları, tek veya iki katlı cumbalı-cumbasız evleri, basık kemerli giriş kapıları, cumbaları ve bezemeli ahşap saçaklıkları ile ilgi çekmektedir. Kapı, pencere ve cumbalardaki destek detayları mahallenin silüetini zenginleştirmektedir.
 
Kıbrıs Arabahmet Mahallesi Resimleri

Kategoriler: Gezi - Seyahat

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler:

İnternetten Online Canlı Mobese Kameraları İzleme Sitesi İnternetten Online Canlı Mobese Kameraları İzleme Sitesi
Dizimag Neden Açılmıyor ? Dizi-Mag Kapatıldı mı ? Dizimag Neden Açılmıyor ? Dizi-Mag Kapatıldı mı ?
Uygun Fiyata Deri Mont Tamiri ve Boyama Hizmeti: Derisitesi.com Uygun Fiyata Deri Mont Tamiri ve Boyama Hizmeti: Derisitesi.com
Android Telefonlarda İnternet Gezinme Geçmişi Nasıl Temizlenir Android Telefonlarda İnternet Gezinme Geçmişi Nasıl Temizlenir

One Response Yorum "Kıbrıs Arabahmet Mahallesi"

Yorumunuzu Ekleyin

Yorumu Gönder

© 2013 Yazyaz.net Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki yazı, resim ve bilgiler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Orjinal Blog Yazıları...