Muhabbet Kuşlarında Nezle Hastalığı

muhabbet kusum yem yerken

Muhabbet Kuşlarında Nezle Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

5 ay önce aldığım, severek ilgilendiğim ve çok kısa bir sürede ailenin parçası haline gelen muhabbet kuşum yazın bu sıcak aylarında cereyanda kalarak yani camın önünde rüzgar yiyerek hasta oldu. Zavallı hayvan sürekli hapşırmaya ve kendini kafesin içinde yerden yere atarak acı acı çığlıklar atmaya başladı. Bunun üzerine hemen semtimizde bulunan en yakın veterinere kuşumu tedavi ettirme amacı ile götürdüm, sağ olsunlar çok ilgilendiler.

Veteriner muhabbet kuşum için 1 adet vitamin ilacı verdi ve kuşu sıcak bir alanda tutmamı tavsiye etti ayrıca burnu tıkanırsa tuzlu ılık su ve pamuk ile kuşumun burnunu temizlememi söyledi. Veterinerin dediklerini harfiyen yerine getirdim ölecek sandığım muhabbet kuşum resimlerde görüldüğü üzere şuan eski canlı haline geri döndü.

Sizinde başınıza böyle bir olay gelmemesi için muhabbet kuşunuzu camın önüne veya çok rüzgar alan bir yere koyulmamasını tavsiye ederim.

Şimdi gelelim muhabbet kuşunuzun nezle olduğunu nasıl anlarsınız?  hastalık belirtileri nelerdir anlatalım.

Muhabbet  kuşlarında nezle olduğunda belirtileri normal insanların geçirdiği nezle hastalığının belirtileri ile aynıdır. Belirtileri sıralamak gerekirse: çok fazla burunda akıntı, halsizlik, kanatlarının titremesi kuşun gözlerinde sulanma, gözlerin sürekli kapanması ve yanması hastalığın belirtileri arasında en çok görülendir. Bu belirtileri fark ettiğinizde çok geç olmadan muhabbet kuşu hemen veteriner hekime götürülmeli ve yukarıda bahsettiğim ilaç tedavisine başlanılmalıdır.

Kategoriler: Hayvanlar Alemi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler:

İnternetten Online Canlı Mobese Kameraları İzleme Sitesi İnternetten Online Canlı Mobese Kameraları İzleme Sitesi
Dizimag Neden Açılmıyor ? Dizi-Mag Kapatıldı mı ? Dizimag Neden Açılmıyor ? Dizi-Mag Kapatıldı mı ?
Uygun Fiyata Deri Mont Tamiri ve Boyama Hizmeti: Derisitesi.com Uygun Fiyata Deri Mont Tamiri ve Boyama Hizmeti: Derisitesi.com
Android Telefonlarda İnternet Gezinme Geçmişi Nasıl Temizlenir Android Telefonlarda İnternet Gezinme Geçmişi Nasıl Temizlenir

Yorumunuzu Ekleyin

Yorumu Gönder

© 2013 Yazyaz.net Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki yazı, resim ve bilgiler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Orjinal Blog Yazıları...