Topuk Çatlakları

Topuk Çatlakları Hakkında Bilgiler…

Topuk çatlakları farklı nedenlerden dolayı oluşabilir. Bunlar dış nedenler olabildiği gibi bazı hastalıklardan da kaynaklanabilir. Hızlı kilo alıp vermek vücuttaki pek çok çatlakta olduğu gibi, topuk çatlağının da en büyük sebebidir. Aşırı kiloya sahip insanların topuklarına yapmış oldukları basınç, normal kilodaki insanlara göre daha fazladır. Haliyle bu çatlamalara neden olacaktır. Ayrıca kişide cilt kuruluğu varsa çatlamalar daha hızlı gerçekleşir.

Topuk çatlakları nasıl bir görüntüye neden olur?

Bazı hastalılarda topuk çatlağına sebep olur. Bu hastalıkların başında mantar gelir. Ayak mantarı olanlarda, ayak derisinde kalınlaşma, kuruluk, pullanma ve dökülmeler oluşur. Bunlar topukta çatlama riskini artırır. Eğzema ve sedef hastalığına topuk çatlağına sebep olan hastalıklardır. Metabolik hastalıklar(diyabet, troid bezi)ayak derisinde soyulmalara ve kuruluğa neden olduğu için topuk çatlağına zemin hazırlar. Dış etkenlerden oluşan topuk çatlakları, genel olarak çıplak ayakla gezmeden meydana gelir. Yalın ayak gezildiğinde, ayak tabanında kuruma ve tozlanma meydana gelecektir Bu yüzden topuk çatlağı olan kadınlar, ayakkabı seçerken titiz davranmaları gerekmektedir. Tabanı çok düz olan ve iç astarı sert ayakkabılar topuk çatlağı olan insanlara tavsiye edilmez.

Topuk çatlağı olan bayanlar için evde yapılabilecek kremler fayda getirecektir. Size evde yapacağınız bir krem tarifi verebiliriz. Krem için gerekli malzemeler şunlardır: Vazelin kremi(1 fincan),dövülmüş aspirin(5 adet),yarım limon ve deniz tuzu. Uygulaması oldukça kolay olan tarifte ilk yapacağınız, tüm malzemeleri karıştırmak. Ardından yarım kova suya deniz tuzunu koyduktan, sonra ayaklarınızı kovanın içinde yarım saat bekletip kurulamak.

Bu işlemler bittikten sonra hazırladığınız karışımı ayaklarınıza sürebilirsiniz.

Son olarak belirteyim yukarıda yer alan yazımız bilgi amaçlıdır. Konuyla ilgili daha geniş bilgi almak için bir hekime, dermatoloji uzmanına başvurunuz.

Kategoriler: Kadınca, Sağlık

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler:

İnternetten Online Canlı Mobese Kameraları İzleme Sitesi İnternetten Online Canlı Mobese Kameraları İzleme Sitesi
Dizimag Neden Açılmıyor ? Dizi-Mag Kapatıldı mı ? Dizimag Neden Açılmıyor ? Dizi-Mag Kapatıldı mı ?
Uygun Fiyata Deri Mont Tamiri ve Boyama Hizmeti: Derisitesi.com Uygun Fiyata Deri Mont Tamiri ve Boyama Hizmeti: Derisitesi.com
Android Telefonlarda İnternet Gezinme Geçmişi Nasıl Temizlenir Android Telefonlarda İnternet Gezinme Geçmişi Nasıl Temizlenir

Yorumunuzu Ekleyin

Yorumu Gönder

© 2013 Yazyaz.net Tüm Hakları Saklıdır. Sitemizdeki yazı, resim ve bilgiler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Orjinal Blog Yazıları...